Deri (cilt) Kanseri

Cilt Kanseri Nedir?

Cilt kanserleri cilt hücrelerinden kaynaklanan kanserlerdir, kaynaklandıkları hücre tipine göre farklı türleri vardır. Cilt kanserleri en çok görülen kanser türüdür. Tüm kanser vakalarının yaklaşık yarısını cilt kanserleri oluşturur.

Cilt Kanseri Belirtileri

Farklı cilt kanserlerinin farklı belirtileri bulunmaktadır. Cilt kanserleri belli bir boyuta ulaşmadıkça belirti ve bulgu vermeyebilirler ve her kişi için cilt yüzeyinde gözle görülür belirtiler aynı olmayabilir. Ciltte yeni ortaya çıkan bir büyüme, mevcut kitle veya lekelenmede boyut artışı ve üç ay içinde iyileşmeyen cilt ülserleri, cilt kanserlerinin öncü bulguları olabilir. Bu lekeler/yaralar kaşınabilir, acıyabilir, kanayabilir, pullanabilir veya kabuk bağlayabilir. Cilt kanserleri ancak çok büyük boyutlara ulaştığında kanama ve ağrıya neden olabilir.

Cilt kanserinin belirtileri;

Ciltte görülen küçük, kabarık, düzgün, parlak lezyonlar
Küçük, kabarık, kırmızı veya kahverengi-kırmızı renkli lezyonlar
Düz, sert, kırmızı veya kahverengi ve kabuksu lezyonlar
Kabuksu, kanamalı lezyonlar
Yara izine benzer ve kalıcı lezyonlar (melanom dışı cilt kanserinin olası bulgusudur)
Ciltte sert, pürtüklü, pembe, kırmızı veya kahverengi, kabarık, kabuksu alanlar ve alt dudakta dudak kremi yardımıyla geçmeyen çatlama ve soyulma;( aktinik keratozun olası bulgusudur)
Ciltte, yukarıdaki gibi belirtiler oluşursa mutlaka bir doktor tarafından değerlendirilmesi gerekmektedir.

Cilt Kanseri Türleri

Cilt kanserlerinin; bazal hücreli kanser, skuamöz hücreli kanser ve melanom olarak değişik türleri vardır.

Bazal Hücreli Cilt Kanseri: Bazal hücreli cilt kanseri, cildi dış etkenlere karşı koruyan üst tabakanın bazal hücrelerin değişime uğraması ile oluşur ve en sık görülen cilt kanseri türüdür. Her 10 cilt kanserinden 8’i bazal hücreli kanserlerdir. Gelişimi yavaştır, cilt geneline yayılmaz ve nadir olarak hayatı tehdit eder.

Skuamöz Hücreli Cilt Kanseri: Yaygın olarak görülen kanser türlerinden biridir. Skuamöz hücreli cilt kanseri lenf bezleri ve iç organlara yayılabildiği için tedavinin hemen başlatılması gerekir. Zamanında tedavi edilmeyen skuamöz hücreli cilt kanseri ölümle sonuçlanabilir.

Melanom: Üçüncü ve en tehlikeli cilt kanseri türü olan melanom, diğer cilt kanseri türlerine oranla nadir olarak görülmekle birlikte erken teşhis edilmediği takdirde ölümle sonuçlanabilir.Erken teşhis edilebilirse hastanın tam olarak tedavi edilmesi mümkündür. Farklı renklerde ve sınırları tam olarak seçilemeyen benlerin melanoma dönüşme riski bulunmaktadır.

Bir Cevap Yazın

%d